Արա Բաբլոյանը մասնակցել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի 15-րդ միջազգային համաժողովի բացմանը
Հուլիսի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մասնակցել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի 15-րդ միջազգային համաժողովի բացմանը, որը նվիրված է ակնաբուժությանը եւ նեոնատոլոգիային:
Համաժողովին մասնակցում են մասնագետներ ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից, ԱՊՀ երկրներից, կովկասյան տարածաշրջանից, Կենտրոնական Ասիայից եւ Միջին Արեւելքից:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, բարձր գնահատելով անցկացվող համաժողովը, ելույթի իր խոսքում նշել է. «Այս նախագիծն իր պատմությամբ մեր երկրի անկախության գրեթե հասակակիցն է: Ստեղծված լինելով շուրջ քառորդ դար առաջ՝ այն բարձրորակ ակնաբուժական ծառայություն է մատուցում մեր բնակչությանը՝ զուտ առողջապահական ծրագրից վերածվելով սոցիալականի»:
Ծրագրի շրջանակներում ներգրավված բարձրակարգ մասնագետները ժամանակակից սարքավորումների, այդ թվում աչքի շարժական հիվանդանոցի միջոցով հաջողությամբ իրականացնում են տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց անհրաժեշտ բուժսպասարկում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով սոցիալապես անապահովներին:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի գործունեությունը, ինչի արդյունքում բնակչությանը մատուցվում են անվճար բարձրակարգ ակնաբուժական ծառայություններ, հայտնաբերվում եւ բուժման համապատասխան ընթացք է տրվում նորածնային անհասության ռետինոպաթիային: Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել նախաձեռնության հիմնադիր, ամերիկահայ ակնաբույժ Ռոջեր Հովհաննիսյանի գործունեությունը, ինչպես նաեւ հայաստանյան թիմի ակնաբույժների լուրջ ներդրումը նախագծին՝ պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մալայանի ղեկավարությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Ռոջեր Հովհաննիսյանին, նշել է. «Ձեր ծրագրի հզորությունն այն էր, որ Դուք չկենտրոնացրեցիք ակնաբուժական ծրագիրը Մալայան կենտրոնում, կարողացաք այն իրականացնել ամբողջ Հայաստանով: Մենք տեսնում ենք այդ ծրագրի արդյունքները, նոր կենտրոնների զարգացումը, շարունակական աճը եւ նոր մոտեցումների ներդրումը: Հատուկ շնորհակալություն Ձեզ ու Ձեր բոլոր գործընկերներին»:
Խորհրդարանի ղեկավարը համաժողովի մասնակիցներին մաղթել է արդյունավետ աշխատանք եւ կառուցողական երկխոսություն:

А.Баблоян присутствовал на открытии 15-й международной конференции Армянского офтальмологического проекта
24 июля Председатель НС А.Баблоян присутствовал на открытии 15-й международной  конференции Армянского офтальмологического проекта, посвященного офтальмологии и неонатологии.
В конференции приняли участие специалисты из США, Европы, стран СНГ, Кавказского региона, Центральной Азии и Ближнего Востока.
Председатель НС А.Баблоян, высоко оценив проводимую конференцию, в своем выступлении отметил: “Этот проект своей историей почти ровесник нашей страны. Будучи созданным около четверти века назад, он оказывает высококвалифицированную офтальмологическую помощь нашему населению, превратившись из чисто здравоохранительной программы в социальную”.
Вовлеченные в рамки программы высококвалифицированные специалисты успешно осуществляют на современном оборудовании необходимое медобслуживание, в том числе посредством передвижных больниц, уделяя особое внимание социально необеспеченным людям, имеющим проблемы со зрением.
Глава парламента особо выделил деятельность Армянского офтальмологического проекта, предоставляющего населению разнообразные высококачественные бесплатные офтальмологические услуги. А.Баблоян высоко оценил деятельность инициатора проекта американского офтальмолога Р.Ованнисяна, а также серьезный вклад армянской команды офтальмологов под руководством профессора А.Малаяна.
Председатель НС А.Баблоян, поблагодарив Р.Ованнисяна, отметил: “Сила Вашего проекта в том, что Вы не ограничили офтальмологический проект Центром Малаяна, а сумели реализовать его по всей Армении. Мы видим результаты этой программы, развитие новых центров, непрерывный рост и внедрение новых подходов. Особая благодарность Вам и всем Вашим коллегам”.