Արա Բաբլոյանը մասնակցել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի 15-րդ միջազգային համաժողովի բացմանը
Հուլիսի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մասնակցել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի 15-րդ միջազգային համաժողովի բացմանը, որը նվիրված է ակնաբուժությանը եւ նեոնատոլոգիային:
Համաժողովին մասնակցում են մասնագետներ ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից, ԱՊՀ երկրներից, կովկասյան տարածաշրջանից, Կենտրոնական Ասիայից եւ Միջին Արեւելքից:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, բարձր գնահատելով անցկացվող համաժողովը, ելույթի իր խոսքում նշել է. «Այս նախագիծն իր պատմությամբ մեր երկրի անկախության գրեթե հասակակիցն է: Ստեղծված լինելով շուրջ քառորդ դար առաջ՝ այն բարձրորակ ակնաբուժական ծառայություն է մատուցում մեր բնակչությանը՝ զուտ առողջապահական ծրագրից վերածվելով սոցիալականի»:
Ծրագրի շրջանակներում ներգրավված բարձրակարգ մասնագետները ժամանակակից սարքավորումների, այդ թվում աչքի շարժական հիվանդանոցի միջոցով հաջողությամբ իրականացնում են տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց անհրաժեշտ բուժսպասարկում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով սոցիալապես անապահովներին:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի գործունեությունը, ինչի արդյունքում բնակչությանը մատուցվում են անվճար բարձրակարգ ակնաբուժական ծառայություններ, հայտնաբերվում եւ բուժման համապատասխան ընթացք է տրվում նորածնային անհասության ռետինոպաթիային: Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել նախաձեռնության հիմնադիր, ամերիկահայ ակնաբույժ Ռոջեր Հովհաննիսյանի գործունեությունը, ինչպես նաեւ հայաստանյան թիմի ակնաբույժների լուրջ ներդրումը նախագծին՝ պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մալայանի ղեկավարությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Ռոջեր Հովհաննիսյանին, նշել է. «Ձեր ծրագրի հզորությունն այն էր, որ Դուք չկենտրոնացրեցիք ակնաբուժական ծրագիրը Մալայան կենտրոնում, կարողացաք այն իրականացնել ամբողջ Հայաստանով: Մենք տեսնում ենք այդ ծրագրի արդյունքները, նոր կենտրոնների զարգացումը, շարունակական աճը եւ նոր մոտեցումների ներդրումը: Հատուկ շնորհակալություն Ձեզ ու Ձեր բոլոր գործընկերներին»:
Խորհրդարանի ղեկավարը համաժողովի մասնակիցներին մաղթել է արդյունավետ աշխատանք եւ կառուցողական երկխոսություն:

Ara Babloyan Takes Part in Opening of 15th International Conference of Armenian EyeCare Project
On July 24, the RA NA President Ara Babloyan took part in the opening of the 15th International Conference of the Armenian EyeCare Project, which is dedicated to Ophthalmology and Neonatology.
Specialists from the USA, Europe, the CIS Countries, Caucasus Region, Central Asia and Middle East take part in the Conference.
Highly assessing the Conference, the RA NA President Ara Babloyan noted in his speech: “This project with its history is of almost the same age of independence of our country. Being created about a quarter century before, it provides high quality ophthalmological service to our population: turning from mere health care program into a social one.”
Within the framework of the program the high qualified specialists successfully implement necessary medical service of the people with eye sight problems, including the eye mobile hospital, paying special attention to the socially needy people.
The Head of the parliament highlighted the activities of the Armenian EyeCare Project, as a result of which the population is provided with free high quality of ophthalmological services, and relevant treatment is given to the newly born babies’ retinopathy of prematurity. Ara Babloyan highly appreciated the activities of the founder of the initiative, American-Armenian ophthalmologist Roger Ohanesian, as well as the serious contribution of the Armenian ophthalmologists’ team to the project led by Professor Alexander Malayan.
Thanking Roger Ohanesian the RA NA President Ara Babloyan noted: “The power of your program was that you did not concentrate your ophthalmological program in Malayan Center, you could implement it through all over Armenia. We see the results of that program, the development of new centers, the continuous growth and investment of new approaches. I especially thank you and all your colleagues.”
The Head of the parliament wished the participants of the Conference effective work and constructive dialogue.